Phentermine ve topiramate (oral yol) önlemleri

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. Bu ilacı kullanırken hamile kaldığınızı düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilacı almanıza izin verilmeden önce olumsuz bir gebelik testi yaptırmanız gerekir. Tedaviniz sırasında her ay bir gebelik testi yaptırmanız gerekecektir. Bu ilacı kullanırken bir süre özlediyseniz, derhal doktorunuza bildirin.

Son 14 gün içinde Eldepryl®, Marplan®, Nardil® veya Parnate® gibi bir MAO inhibitörü (MAOI) kullandıysanız bu ilacı kullanmayın. Bu ilaçları birlikte kullanmak ciddi istenmeyen etkilere neden olabilir.

Bu ilaç alışkanlık yaratıcı olabilir. Eğer bu ilacı birkaç hafta süreyle kullandıktan sonra düzgün çalışmadığını düşünüyorsanız dozu arttırmayın. Bunun yerine, doktorunuza danışın.

Bu ilaç kalp atış hızınızı artırabilir. Bu ilacı aldıktan sonra istirahat ederken kalp atışlarınız varsa doktorunuzla hemen kontrol edin.

Bu ilaç, bazı kişilerin ajitasyona, sinir bozucu veya diğer anormal davranışlara neden olmasına neden olabilir. Ayrıca, bazı kişilerin intihar düşüncesi ve eğilimleri göstermesine veya daha depresif hale gelmesine neden olabilir. Siz veya bakıcıınız bu yan etkilerden herhangi birine dikkat ettiyse hemen doktorunuza bildirin.

Görme azalması, bulanık görme veya bu tıbbın tedavisi sırasında ve sonrasında göz çevresindeki ağrılarınız varsa derhal doktorunuza danışın. Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmenizi isteyebilir.

Bu ilaç bazı kişilerin baş dönmesi, uykulu olma veya düşünme veya konuşmada zorluk çekmesine neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğiniz, makineler kullandığınızı veya dikkatli, iyi koordine edilmemiş veya iyi düşünebilen veya görebildiğiniz takdirde tehlikeli olabilecek başka şeyler yapdığınızdan emin olun.

Bu ilaç bulantı, kas titreme, hızlı nefes alma, yeme sorunları, hızlı kalp atışları, huzursuzluk ve karın ağrısı veya karın ağrısına neden olabilir. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz derhal doktorunuza bildirin. Bu, metabolik bir asidoz (kanda aşırı asit) yaşıyor olabileceğinize dair bir işaret olabilir.

Diyabetik hastalar için: Bu ilaç kan şekeri düzeylerini etkileyebilir. Kanınızdaki veya idrar şekeri testlerinde bir değişiklik fark ederseniz veya herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

Yüksek tansiyon hastaları için: Bu ilaç tansiyonunuzu düşürme riskini artırabilir. Bu ilacı aldıktan sonra baş dönmesi, baygınlık veya baş dönmesi hissederseniz, doktorunuza danışın.

Bu ilaç, alkol ve diğer CNS depresanlarının (uyuşuk veya daha az uyanık hale getiren ilaçların) etkilerini artıracaktır. CNS depresanlarına bazı örnekler, saman nezlesi, diğer alerjiler veya soğuk algınlığı, reçeteli ağrı kesici ilaçlar veya uyku ilaçları için antihistaminikler veya ilaçtır. Bu ilacı kullanırken yukarıdakilerden herhangi birini almadan önce doktorunuza danışın.

Bu ilacı doktorunuza danışmadan aniden kesmeyin. İlacın bir anda durdurulması, nöbetlerin dönmesine veya daha sık ortaya çıkmasına neden olabilir. Doktorunuz, tamamen durmadan önce kullandığınız miktarı yavaş yavaş azaltmanızı isteyebilir.

Sırt ağrısı ani, karın veya karın ağrısı, idrar yaparken ağrı veya kanlı veya karanlık idrarınız varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar böbrek taşlarının semptomları olabilir.

Bu ilaç, vücudunuzun sıcaklığını arttırmak için daha az ter yapabilir. Bu ilacı alırken egzersiz veya sıcak havalarda aşırı ısınmamaya özen gösterin. Aşırı ısınma, ısı çarpmasına neden olabilir. Ayrıca, bu ilacı kullanırken sıcak banyolar veya saunalar sizi baş döndürtebilir veya bayıltıcı hale getirebilir.

Bu ilaç, özellikle nöbetleri kontrol etmek için bir ilaç olan valproik asit kullanırken vücut sıcaklığınızın düşmesine neden olabilir. Yorgunluk, halsizlik, karışıklık ve anormal kalp atışı ve solunum olabilir. Bu yan etkileri hissederseniz derhal doktorunuza bildirin.

Doğum kontrol hapları (östrojen içeren) bu ilacı kullanırken onları alırsanız düzgün çalışmayabilir. Plansız gebelikler oluşabilir. Bu ilacı kullanırken farklı veya ek doğum kontrol yöntemleri kullanmalısınız. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Alışılmadık uyku hali, donukluk, yorgunluk, güçsüzlük veya halsizlik, zihinsel depresyon veya kaygı, kabuslar veya alışılmadık canlı düşler veya kusma hissi yaşıyorsanız hemen doktorunuza danışın. Bunlar hiperammonemik ensefalopati adı verilen ciddi bir belirtinin belirtileri olabilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Bu reçeteli veya reçetesiz satılmaktadır (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel veya vitamin takviyeleri (herhangi bir kilo kaybı ürünleri dahil).