Plantar siğiller tedaviler ve uyuşturucular

Çoğu plantar siğil tedavi olmadan gider, ancak bir ya da iki yıl sürebilir. Eğer siğilleriniz acı verici veya yayılıyorsa, reçetesiz (reçetesiz) ilaçlar veya ev ilaçlarıyla tedavi etmeyi deneyebilirsiniz. Siğiller gitmeden önce tekrar tekrar tedavilere ihtiyaç duyabilirsiniz ve daha sonra geri dönebilirler.

Kendi kendine bakım yaklaşımlarınız yardımcı olmadı ise, bu tedavileri denemeniz konusunda doktorunuzla konuşun

Daha güçlü peeling tıbbı (salisilik asit). Salisilik asit ile reçete ilacı siğil ilaçları, bir seferin katmanlarını birer birer çıkartarak işe yarar. Aynı zamanda bağışıklık sisteminizin siğil ile savaşabilme yeteneğini de tetikleyebilirler.

Doktorunuz muhtemelen tıbbı evde düzenli olarak uygulamanızı, bunu takiben doktor ofisine gitmenizi önerir. Doktorunuz, siğilin bir kısmını parçalayabilir veya dondurma tedavisi (kriyoterapi) kullanabilir. Araştırmalar salisilik asidin donma ile kombine edildiğinde daha etkili olduğunu gösteriyor.

Cerrahi veya diğer prosedürler

Dondurucu ilaçlar (kriyoterapi). Doktor muayenehanesinde yapılan dondurma tedavisi, spreye veya pamuklu bir bezle, siğilinize sıvı azot uygulamayı içerir. Doktorunuz bölgeyi ilk önce uyuşturabilir, çünkü sıvı azot uygulandığında ağrılı olabilir.

Kimyasal madde siğilinizin çevresinde bir blister oluşturur ve ölü doku bir hafta kadar sürer. Bağışıklık sisteminizi viral siğillerle savaşmaya teşvik edebilir. Genellikle, siğil kayboluncaya kadar üç ila dört hafta arasında bir kez tekrar tedavileri için doktor ofisine dönersiniz.

Bazı çalışmalar, bu tedavinin salisilik asit tedavileri ile kombine edildiğinde daha etkili olduğunu göstermektedir.

Salisilik asit ve donma çalışmazsa, doktorunuz aşağıdaki tedavilerden bir veya daha fazlasını önerebilir