Plasental kesilme

Plasental abruption (ablastio plasenta), gebeliğin seyrek fakat ciddi bir komplikasyonudur.

Plasenta büyüyen bebeği beslemek için gebelik sırasında rahimde gelişen bir yapıdır. Plasenta doğumdan önce uterusun iç duvarından sıyrıldığında – kısmen veya tamamen – plasental ani durma olarak bilinir. Plasental abruption, bebeği oksijen ve besin maddelerinden mahrum bırakabilir ve annede ağır kanamaya neden olabilir.

Plasental ani sıkışma aniden olur. Tedavi edilmeden bırakıldığında, plasental ani kalma, hem anneyi hem de bebeği tehlikeye atmaktadır.

Plasental abruption, gebeliğin son trimesterinde, özellikle doğumdan önceki son birkaç hafta içinde gerçekleşebilir. Plasental ani duruşun klasik bulguları ve belirtileri arasında

Karın ağrısı ve bel ağrısı genellikle aniden başlar. Vajinal kanama miktarı büyük oranda değişebilir ve mutlaka plasentanın ne kadarının rahim iç duvarından ayrıldığına karşılık gelmez. Plasenta tarafından rahmin içine sıkıştığında şiddetli plasental abruption ve kanama görünmemek bile mümkündür.

Bazı vakalarda, plasental ani kalma yavaşça gelişir. Bu olursa, hafif, aralıklı vajinal kanamayı fark edebilirsiniz. Bebeğiniz beklendiği kadar hızlı büyüyemeyebilir ve düşük amniotik sıvı (oligohidramnios) veya başka komplikasyonlar olabilir.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere herhangi bir klasik bulgu veya plasenta ani bırakma semptomu yaşarsanız acil bakım isteyin:

Ne zaman bir doktor görmelisin

Ne yapabilirsin

Plasental ani duruşun spesifik nedeni bilinmemektedir. Olası nedenler arasında travma veya karın hasarları (örneğin bir trafik kazası veya düşme sonucu) veya bebeğin uterusta dolaştırıldığı (amniotik sıvı) sıvının hızlı bir şekilde kaybedilmesidir.

Çeşitli faktörler plasental ani kalma riskini artırabilir;

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Plasental abruption anne ve bebek için hayatı tehdit eden sorunlara neden olabilir.

Anne için, plasental ani duruş,

Bebeğin plasental ani duruşu,

Bebeğin doğumundan sonra, plasental bağlantının bulunduğu yerden kanama olasılığı yüksektir. Kanama kontrol edilemiyorsa, uterusun acil çıkarılması (histerektomi) gerekli olabilir.

Plasental ani sıkışma, tıbbi acil bir durumdur ve size hazırlanmak için zamana gerek kalmaz. Bununla birlikte, acil durum gelişmeden önce doktorunuzun yaklaşmakta olan bir uyarı işaretini fark edebilmesi mümkündür. Taburculukta ani kalmanızın şüphelenilen şiddetine bağlı olarak, hastaneye kabul edilebilir ve izlenebilirsiniz – ya da bebeği doğurtmak için acil ameliyat için kabul edilebilirsiniz.

Siz ve bebek hastanede izleniyorsa, neyin geleceğine ve doktorunuzdan neler bekleyebileceğinize hazırlanmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler.

Sen hastanede iken

Sevilen biri, sizin için önemli olan bir şey sormayı unutmadığınızdan emin olmak için doktorunuzun sorularını takip etmenize de yardımcı olabilir. Doktorunuza sormak isteyebileceğiniz bazı temel sorular

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Örneğin

Sağlık uzmanınız plasental ani duruştan şüphelenirse, o uterin hassasiyet veya sağlamlık kontrol etmek için fiziksel bir muayene yapacaktır. Olası vajinal kanamalar kaynaklarını belirlemeye yardımcı olması için kan testlerine veya ultrasona ihtiyaç duyarsınız.

Ultrason sırasında, yüksek frekanslı ses dalgaları, bir monitörde rahim görüntüsü oluşturmak için kullanılır. Bununla birlikte, ultrasonda plasental bir kesinti görmek her zaman mümkün değildir.

Rahm duvarından ayrılmış bir plasentayı yeniden takmak mümkün değildir. Plasental ani kalma için tedavi seçenekleri duruma bağlıdır

Plasental ani durmayı doğrudan engelleyemezsiniz, ancak plasental ani duruşu olasılaştıran bazı risk faktörlerini azaltabilirsiniz. Örneğin, kokain gibi sigara içmeyin veya yasadışı uyuşturucu kullanmayın. Yüksek tansiyonunuz varsa, durumu kontrol etmek için sağlık uzmanınızla birlikte çalışın.

Herhangi bir karın travmasına maruz kaldıysanız – bir trafik kazası, düşme veya diğer yaralanmalardan – plasenta ani kesilme riski ve diğer komplikasyonların artması nedeniyle derhal tıbbi yardım isteyin.

Bir plasental uyarı vermiş durumdaysanız ve başka bir hamilelik planlıyorsanız, tekrar düşünmeden önce başka bir abruption riskini azaltmanın herhangi bir yolunun olup olmadığını öğrenmek için sağlık uzmanınızla görüşün. Sağlık kuruluşunuzdan hamilelik boyunca durumunuzu dikkatli bir şekilde izlemesini bekleyin.

Doktorunu ziyaret et