Pnömoni testleri ve teşhisi

Fiziksel muayene sırasında, doktorunuz nefes alırken akciğerlerinizi dikkatle dinlemek için bir stetoskop kullanacaktır. Pnömoniyi diğer akciğer rahatsızlıklarından ayırmak için, muhtemelen aşağıdaki testlerden bir veya daha fazlasına sahip olursunuz.

Belirli bir kan testi tanıyı kesin olarak saptamak için yararlı olabilir.

Görüntüleme testleri kullanışlıdır, çünkü birçok vakada, pnömoni akciğerlerinizin yalnızca küçük, lokalize bir bölümünü etkilerken, enfeksiyöz olmayan pnömoninin etkileri genellikle akciğerlerinizin beş lobu boyunca yayılır.

Spirometre denilen bir test, belirli bir süre zarfında nefes alıp verebildiğiniz havanın miktarını ölçer. Doktorunuz egzersiz sırasında akciğerlerinizin havadaki gazları kan dolaşımına ne kadar etkin bir şekilde transfer ettiğini de ölçebilir.

Kan tahlilleri

Akciğerlerinizin ne kadar iyi çalıştığını değerlendirmenin başka bir yolu, kandaki oksijeni bir oksimetre ile ölçmektir – parmağınız üzerinde acısız bir şekilde kelepçelenen bir cihaz.

Bronkoskopi, solunum yollarınızı görüntülemek ve ciğerlerinizden numuneler toplamak için boğazınıza geçirilen esnek bir tüp kullanan bir prosedürdür. Bronkoskopi sırasında, doktorunuz akciğer hücrelerinizi ve diğer materyalleri toplamak için akciğerinizin bir bölümünü tuzlu su solüsyonuyla yıkayabilir. Bu yıkama işlemi bir lavaj olarak bilinir. Doktorunuz, test için akciğer dokusundan küçük bir hücre örneği çıkarmak için kapsamı boyunca küçük bir alet ekleyebilir.

Görüntüleme testleri

Bazı durumlarda, doktorunuz akciğerlerinizdeki bronkoskopi yoluyla erişilemeyen birkaç lokasyondaki dokuların daha büyük numunelerini incelemek isteyebilir. Bu numuneleri elde etmek için cerrahi bir prosedür gerekli olabilir.

Solunum fonksiyon testleri

Bronkoskopi

Cerrahi akciğer biyopsisi