Polio virüs aşısı, inaktive enjeksiyon

Terapötik Sınıf: Aşı

Poliovirüs aşıları için, inaktive

Enjeksiyon, poliovirüs aşı inaktive (IPV) ve poliovirüs aşısı inaktive arttırılmış potens (eIPV) ile verilen iki tip çocuk felci aşısı vardır. Ve Kanada, enjeksiyon yoluyla verilen aşı türü eIPV’dir. Ağızdan verilen aşıya poliovirüs aşı canlı oral (OPV) adı verilir.

Çocuk felci kasları felç eden, yürümeyi ve nefes almanızı sağlayan kaslar da dahil olmak üzere çok ciddi bir enfeksiyondur. Bir çocuk felci enfeksiyonu, bir kişinin demir akciğeri olmadan nefes alamaması, bacak parantezleri olmadan yürüyememesi veya bir tekerlekli sandalyeyle sınırlı kalmasına neden olabilir. Çocuk felcine karşı bir tedavi yoktur.

6 ila 12 haftalık bebekler, tüm çocuklar, 18 yaşına kadar tüm ergenler ve genel popülasyondan daha çok poliovirüslere maruz kalma riski taşıyan bazı yetişkinler için çocuk felcine karşı aşılama önerilir;

Doğum öncesi annelerinden alınan antikorlar aşı etkinliğine müdahale edebileceğinden, 6 yaşından küçük bebeklerde çocuk felcine karşı aşı yapılması önerilmez. 6 haftadan önce çocuk felcine karşı aşılanmış bebekler, çocuk felci aşıları serisini almalıdır.

Bu aşı yalnızca doktorunuzun veya diğer sağlık profesyonellerinin gözetiminde veya onayı ile verilir.

Bir aşı kullanmaya karar verirken, aşı alma riskleri, yapacağı iyi karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu aşı için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bağışıklı hale getirildikten bir süre sonra, ailenizde yaşayan ve henüz çocuk felcine karşı aşılanmamış veya immün yetmezlik durumuna ya da bağışıklık yetersizliği geçiren herhangi bir şahsın çocuk felci (polio) geliştirebileceği çok küçük bir tehlike var (1, 2.2 milyonda) Etrafınızdan olmaktan. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuzla konuşun.

Poliovirüs aşı kullanmadan önce, inaktive

Poliovirus aşısına, inaktive ya da başka ilaçlara karşı alışılmadık ya da alerjik bir reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

6 haftaya kadar olan bebeklerde kullanım önerilmemektedir. 6 ve daha büyük yaştaki bebek ve çocuklar için, çocuk felcinden aşıların yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olması beklenmemektedir.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalışıp çalışmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda, diğer yaş gruplarında kullanılan çocuk felci aşısının kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi bulunmamakla birlikte, bu aşı yaşlılarda olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olmamalıdır.

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu aşı kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşire veya başka bir eğitim almış sağlık uzmanı size veya çocuğunuza bu aşıyı bir hastanede verecektir. Bu aşı, kasınıza veya cildinize bir atış olarak verilir.

Çocuklarda toplam 4 atış çocuk felci aşısı verilir. Atışlar genellikle 2 ay, 4 ay, 6-18 ay ve 4-6 yaşları arasında verilir. Bu aşının her dozu genellikle en az 4 hafta aralıklarla verilmektedir. Bu aşının ilk dozu 6 haftalık bebeklere verilebilir.

Bu aşı, sabit bir programla verilmelidir. Siz veya çocuğunuz planlanan bir atışı kaçırırsa, mümkün olan en kısa sürede başka bir randevu almak için doktorunuzu arayın.

Bu aşı aldıktan sonra 1 ay içinde herhangi bir canlı virüs aşısı almayı planlıyorsanız, bu aşıyı aldıktan sonra doktorunuza bildirin.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

İnaktif poliovirüs aşılarının doğru kullanılması

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Poliomyelitis Profilaksi Pentacel, Pediarix, Kinrix, poliovirüs aşısı, inaktif, Quadracel, Ipol, difteri toksoid / hemophilus b eşlenik (prp-t) aşısı / boğmaca, asellüler / poliovirus aşısı, inaktive / tetanoz toksoidi

Önlemler Poliovirüs aşılarını kullanırken, inaktive

Polio virüs aşısı, inaktive Yan Etkiler

Polio virüs aşısı, inaktive