Pramlintid (subkütan yol) tanımı ve marka isimleri

Plamlintid enjeksiyonu, aynı zamanda yemek saatliği insülini kullanan ve kan şekeri düzeylerini kontrol etmekte başarısız olan tip 1 ve tip 2 diyabetli hastalarda yüksek kan şekerinin tedavisinde kullanılır.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediyatrik popülasyonda yaşın pramlintid enjeksiyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda pramlintid enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi.

Çözüm

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Alerjiler

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Pediyatrik

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Geriyatrik

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilacı kullanmaya başladığınızda, özellikle yemek öncesi ve sonrası ve yatmadan önce kan şekerinizi kontrol etmeniz çok önemlidir. Bu, çok düşük kan şekeri şansınızı düşürmenize yardımcı olacaktır.

Diğer Etkileşimler

Doktorunuzun verdiği özel yemek planına dikkatle uyun. Bu şeker hastalığınızı kontrol etmenin en önemli parçası ve ilacın düzgün çalışabilmesi için gereklidir. Ayrıca, düzenli olarak egzersiz yapın ve kanınızdaki veya idrardaki şekeri test edin.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu ilaç bir ilaç rehberi ile birlikte verilmelidir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Dozlama

Evde pramlintide kullanacaksın. Doktorunuz enjeksiyonların nasıl yapılacağını size öğretecektir. İlacın nasıl enjekte edileceğini tam olarak anladığınızdan emin olun. Zeka gücü (elleri kullanma becerisi) veya görme sorunları varsa doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, midenizin veya üst uyluğun dibinde atış olarak verilir. İnspülin enjeksiyonunuzdan 2 inç uzakta olan bir bölgede pramlintid enjekte edin. Asla aynı bölgede insülin ve pramlintid enjekte etmeyin.

Bu ilacı ilk kullanmaya başladığınızda, insülin dozunu ayarlamanız gerekir. Doktorunuzun önerisi olmadan ilaçlarınızın herhangi birinin zamanlamasını veya miktarını değiştirmeyin. Şeker hastalığını kontrol etmek için kullandığınız tüm ilaçlarla ilgili doktorunuzun talimatlarını izlemeniz çok önemlidir.

İnsülin ve pramlintid enjeksiyonlarınızı asla birlikte karıştırmamalısınız. Bu enjeksiyonlar her zaman ayrı olarak verilir. Ayrıca, bu ilaç insülin infüzyon pompasında kullanılmamalıdır. Bununla ilgili sorularınız varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Enjekte etmeden önce ilacın oda sıcaklığında ısınmasına izin verin. Kalem enjektöründeki ilaç renk değiştirmiş, bulutlu görünüyor veya içinde parçacıklar görüyorsanız kullanmayın.

İlaçlarınızı her taktığınızda yeni bir iğne ve şırınga kullanın.

Hiçbir koşulda tıp kalemlerini asla başkalarıyla paylaşmayın. Bir kalemin birden fazla kişi tarafından kullanılması güvenlidir. İğneler veya kalemlerin paylaşılması enfeksiyonun bulaşmasına neden olabilir.

Kullanılmış iğneleri ve şırıngaları, iğnelerin içinden geçemeyecekleri sert, kapalı bir kapta atın. Bu kabı çocuklar ve evcil hayvanlardan uzak tutun.

Pramlintid kullanmadan 1 saat önce veya 2 saat sonra oral ilaçları (antibiyotik, ağrı kesici ilaçlar veya doğum kontrol hapları gibi) al. Aldığınız herhangi bir ilaç hakkında doktorunuza bildirin.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacı bir doz özlediyseniz, kaçırdığınız dozu atlayın ve düzenli doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Kayıp doz

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Depolama

Buzdolabında saklayın. Donma.

Açılmamış kalem enjektörünü kullanmaya hazır olana kadar buzdolabında saklayın. Parlak ışıktan koruyun.

Açılmış bir kalem enjektör buzdolabında veya oda sıcaklığında 30 güne kadar muhafaza edilebilir. 30 gün sonra kullanılmayan tüm ilaçları atın.

Doktorunuzun düzenli ziyaretlerde ilerlemenizi, özellikle de bu ilacı aldığınız ilk birkaç hafta boyunca kontrol etmesi çok önemlidir. İlaca ne kadar uyduğunuzu görmek için kan testleri gerekebilir.

Sağlık ekibinizden gelen talimatları dikkatle takip etmek çok önemlidir.

Acil durumda-Diyabetin neden olduğu bir sorun için acil yardıma ihtiyaç duyduğunuz bir zaman olabilir. Bu aciller için hazırlıklı olmanız gerekir. Bu iyi bir fikirdir.

İnsülin ile birlikte kullanıldığında, pramlintid özellikle tip 1 diyabetli hastalarda hipoglisemiye (düşük kan şekeri) neden olabilir. Düşük bir kan şekeri, bir yemeği veya atıştırmayı ertelerseniz veya özlerseniz, normalden daha fazla egzersiz yaparsanız, alkol içerseniz veya bulantı veya kusma yüzünden yiyemezseniz ortaya çıkabilir.

Düşük kan şekeri belirtileri arasında kaygı, bulanık görüntü, soğuk terler, karışıklık, serin soluk cilt, düşünme zorluğu, aşırı açlık, hızlı aç kalp atışı, baş ağrısı (devam eden), mide bulantısı, sinirlilik, kabuslar gibi anksiyete, davranış değişiklikleri , Huzursuz uyku, titreklik, konuşma bozukluğu veya alışılmadık yorgunluk veya zayıflık.

Düşük kan şekeri belirtileri ortaya çıkarsa, semptomları gidermek için glükoz tabletleri veya jöle, mısır şurubu, bal veya şeker küpleri yiyin veya meyve suyunu, diyet içermeyen alkolsüz içecekleri veya şekerli suda eritin. Ayrıca, düşük kan şekeri için kanınızı kontrol edin. Glukagon, nöbetler (konvülsiyonlar) veya bilinç kaybı gibi şiddetli semptomlar ortaya çıktığında acil durumlarda kullanılır. Bir şırınga ve iğne ile birlikte bir glukagon kiti hazırlayın ve nasıl kullanılacağını bilin. Ailenizin üyeleri de bunun nasıl kullanılacağını bilmelidir.

Hiperglisemi (yüksek kan şekeri) yeterince almazsanız veya antidiyabetik tıbbınızı bir dozdan atlar, yemek yemenizi veya yemek planınızı takip etmeyin, ateş veya enfeksiyon geçirmezse veya her zamanki kadar egzersiz yapmazsanız ortaya çıkabilir.

Yüksek kan şekeri bulguları, bulanık görme, uyuşukluk, ağız kuruluğu, yıkanmış, kuru cilt, meyve benzeri nefes kokusu, artmış idrara çıkma (sıklık ve miktar), idrardaki ketonlar, iştahsızlık, mide bulantısı, mide bulantısı veya kusma, yorgunluk, Sorunlu solunum (hızlı ve derin), bilinç kaybı veya olağan dışı susuzluk.

Yüksek kan şekeri semptomları ortaya çıkarsa, kan şekeri seviyenizi kontrol edin ve talimatlar için doktorunuzu arayın.

Enjeksiyon yerinde cilt kızarıklığına, şişme veya kaşıntıya sahip olabilirsiniz. Bu tahriş şiddetli veya kaybolmazsa, doktorunuzu arayın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.