Praziquantel

Terapötik Sınıf: Anthelmintik

Prazikuantel için kullanır

Praziquantel, anthelmintikler adı verilen ilaç ailesine aittir. Anthelmintikler solucan enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Praziquantel, şiddetli spazmlara ve solucanların kaslarının felcine neden olarak çalışır. Bazı çeşit solucanlar taburede geçirilir. Bununla birlikte, bağırsaklarda bazen tamamen yok oldukları için fark edemezsiniz.

Praziquantel yalnızca doktorunuzun reçetesiyle birlikte kullanılabilir.

Bir ilaç, belli bir kullanım için pazarlama için onaylandıktan sonra, diğer tıbbi problemler için de yararlı olduğunu gösterebilir. Bu kullanımlar ürün etiketlemesine dahil edilmemesine rağmen, prazikuantel aşağıdaki tıbbi durumları olan bazı hastalarda kullanılır

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Prazikuantel için aşağıdakiler düşünülmelidir

Prazikuantel veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, çocuklarda prazikuantel’in kullanımını sınırlayacak çocuklara özgü problemleri göstermedi. Bununla birlikte, 4 yaşından küçük çocuklarda güvenlik ve etkinlik saptanmamıştır.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda prazikuantel’in kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların, prazikuantel alan hastalar için dozda bir uyarı ve dikkat gerektirebilen, yaşla ilgili böbrek sorunlarına daha yakın olma olasılığı vardır.

Prazikuantel kullanmadan önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Prazikuantel kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Prazikuantel’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Prazikuantel’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak belirli yan etkiler için artmış bir risk oluşturabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı prazikuantel’in kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Praziquantel’i tam olarak doktorunuzun talimatına uyun. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Prazikuantel almadan önce, sırasında veya hemen sonrasında özel hazırlıklar (örneğin özel diyetler, oruç tutma, diğer ilaçlar, müshil ilaçlar veya enema gibi) gereklidir.

Praziquantel, gagging veya kusmaya neden olabilecek acı bir tada sahiptir. Acı tadı, tabletler ağızda tutulursa veya çiğnenirse daha belirgindir. Bu nedenle, praziquantel tabletleri çiğneme. Yemekler boyunca tabletlerin tamamını biraz az sıvı ile yutun.

Doktorunuz size söylemediği sürece tableti kırmayın. Tabletinizi kırmanız söylendiğinde, minyatür resimlerinizle çentiğe basarak bir parçayı koparabilirsiniz. Bir tabletin dörtte biri gerekiyorsa, tableti dış taraftan kırın.

İlk birkaç dozdan sonra iyi hissetseniz bile, tam tedavi süresi için prazikuantel kullanmaya devam edin. İlacı çok erken kapatmayı bırakırsanız, enfeksiyonunuz netleşmeyebilir.

Prazikuantel dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece prazikuantel’in ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir doz prazikuantel özlederseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Prazikuantel’in Doğru Kullanımı

Tedaviden sonra doktorunuzun sizin veya çocuğunuzun ilerleyişini kontrol etmesi önemlidir. Bu, enfeksiyonun tamamen temizlendiğinden emin olmak içindir.

Sizin veya çocuğunuzun belirtileri düzelmezse veya kötüleşerse doktorunuza danışın.

Siz veya çocuğunuz prazikuantel kullanırken rifampini (Rifadin®, Rimactane®) almayınız. Bu ilaçları birlikte kullanmak ciddi sorunlara neden olabilir. Bununla birlikte, prazikuantel ile tedavi edilmesi gerekiyorsa, prazikuantel kullanmadan önce 4 hafta önce rifampini almayı bırakın. Prazikuantel tedavisini tamamladıktan bir gün sonra rifampini almaya başlayabilirsiniz.

Prazikuantel, bazı kişilerin baş dönmesi, uyuşukluk veya normalden daha az uyarı halini almasına neden olabilir. Bu yan etkilerden herhangi biri ortaya çıkarsa, prazikuantel kullanırken başınız döndüğünüzde veya uyarıda bulunmadığınızda ve kullanmayı bıraktıktan sonra 24 saat süreyle araç kullanmayın, makine kullanmayın veya başka şeyler yapmayın tehlikelidir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Prazikuantel Kullanırken Önlemler

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Praziquantel Yan Etkiler

Praziquantel

Balık Fırında Enfeksiyon Paromomisin, Niklosamid, Biltricide, Humatin, Paromisin

Fasciolopsis buski, Bağırsak Fluke Biltricide

Köpek Tenya paromomisin, Biltricide, Humatin, Paromisin

Cysticercus cellulosae albendazole, Albenza, Biltricide