Prediabet

Prediabet, kan şekeri seviyenizin normalden yüksek ancak tip 2 diyabet olarak sınıflandırılacak kadar yüksek olmadığı anlamına gelir. Müdahale olmadan, ön diyabet muhtemelen 10 yıl veya daha kısa sürede tip 2 diyabet haline gelecektir. Prediyabetiniz varsa, şeker hastalığının uzun vadeli hasarları – özellikle kalp ve dolaşım sisteminiz için – zaten başlamış olabilir.

Ancak iyi haberler var. Prediyabet, sağlığınızı iyileştirmeniz için bir fırsat olabilir. Prediyabetten tip 2 diyabete ilerleme kaçınılmaz değildir.

Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleriyle (günlük rutinizde fiziksel aktivite de dahil olmak üzere sağlıklı besinler yiyip sağlıklı kilolarınızı korumak gibi) kan şekeri seviyenizi normale döndürebilirsiniz.

Çoğu zaman, prediyabetin belirtisi veya belirtisi yoktur.

Tip 2 diyabet riski taşıdığına dair olası işaretlerden biri, vücudun belirli bölgelerinde koyu renkli bir cilttir. Bu duruma akantozis nigricans denir. Etkilenebilecek genel alanlar boyun, koltukaltı, dirsek, diz ve eklemlerdir.

Prediyabetten tip 2 şeker hastalığına geçtiğinizi düşündüğünüz klasik kırmızı bayraklar arasında

Şeker hastalığından endişe duyuyorsanız veya susamışlığınızın artması, sık idrara çıkma, yorgunluk ve bulanık görme şeklinde tip 2 diyabet belirtileri veya semptomları fark ederseniz doktorunuza danışın.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Ne yapabilirsin

Prediyabet için herhangi bir risk faktörü varsa doktorunuza kan şekeri taraması hakkında bilgi verin, örneğin

Prediyabetin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, aile geçmişi ve genetik önemli rol oynamaktadır. Araştırmacılar insülin direnciyle ilgili bazı genleri keşfettiler. Aşırı yağ – özellikle de abdominal yağ – ve hareketsizlik, prediyabetin gelişiminde önemli faktörler gibi gözükmektedir.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Açık olan şey, prediyabetik hastaların artık şeker (glikoz) işlemiş olmamasıdır. Bu şekerin, kasları ve diğer dokuları oluşturan hücrelere yakıt kazandırmak yerine, kan dolaşımında birikmesine neden olur.

Kimin denenmesi gerekir?

Vücudunuzdaki glikozun çoğu, yediğiniz yiyeceklerden, özellikle karbonhidrat içeren gıdalardan gelir. Karbonhidrat içeren herhangi bir yiyecek kan şekeri düzeyinizi etkileyebilir, sadece tatlı yiyecekleri etkilemez.

Prediabet teşhisinde kullanılan testler

Sindirim sırasında şeker kan dolaşımınıza girer ve insülin yardımıyla vücudun hücrelerine girer ve burada enerji kaynağı olarak kullanılır.

İnsülin, midenin hemen arkasında bulunan bir bezden (pankreas) gelen bir hormondur. Ne zaman yerseniz, pankreasınız insülini kan dolaşımınıza salar. İnsülin dolaşırken, şekerin hücrelerinize girmesine izin veren mikroskopik kapıların kilidini açan bir anahtardır.

İnsülin kan dolaşımınızdaki şeker miktarını düşürür. Kan şeker seviyeniz düştükçe pankreasınızdaki insülinin salgılanması da azalır.

Prediyabetiniz olduğunda, bu süreç uygunsuz çalışmaya başlar. Hücrelerin yerine yakıt doldurmak yerine, şeker kan dolaşımında birikir. Bu, pankreasınız yeterli miktarda insülin üretmediğinde veya hücrelerin insülin ya da her ikisinin de etkisine direnmesi durumunda oluşur.

Tip 2 diyabet gelişme riskini artıran faktörler aynı zamanda prediyabet gelişme riskini artırır

Diyabet ile ilişkili diğer koşullar arasında

Yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri ve anormal kan yağları ve kolesterol gibi bu durumlar obezite ile birlikte ortaya çıktığında insülin direnci ile ilişkilendirilir. Bu koşullardan üç veya daha fazlasının kombinasyonu sıklıkla metabolik sendrom olarak adlandırılır.

Tip 2 diyabet için ilerleme, tedavi edilmemiş prediyabetin en ciddi sonucudur, çünkü tip 2 diyabet diğer komplikasyonlara yol açabilir, örneğin

Aile doktorunuzu veya genel pratisyeninizi görerek başlayabilirsiniz. Bununla birlikte, daha sonra diyabet tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora (endokrinolog) yönlendirilebilirsiniz.

İşte size randevunuza hazırlanmanıza ve doktorunuzdan ne bekleyeceğinize dair bazı bilgiler.

Soruların bir listesini hazırlamak, doktorunuzla zamanınızı en iyi şekilde geçirmenize yardımcı olabilir. Prediyabet için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Sizinle ilgili olan diğer sorularınızı sormaktan çekinmeyin. Doktorunuzun önerilerini anladığınızdan emin olun.

Doktorunuz size, örneğin

American Diabetes Association, kan glikozu taramasının 45 yaşından başlayacağını veya vücut kitle indeksinizin 25’in üstünde olması ve predediabet veya tip 2 diyabet için ilave risk faktörlerine sahip olmanızı önerir. Örneğin, eğer siz

Prediyabet testleri,

Hamileyseniz veya nadir bir hemoglobin (hemoglobin varyantı olarak bilinir) gibi bazı koşullar A1C testini yanlış yapabilir.

Aşağıda doktorunuzun prediabet teşhisi için kullanabileceği diğer testler verilmektedir.

Açlık kan şekeri testi. En azından sekiz saat veya gece boyunca hızlı kaldıktan sonra bir kan örneği alınacaktır. Bu koşullar altında, 100 miligram / dk’dan (mg / dL) düşük kan şekeri seviyesi – litre başına 5,6 milimol (mmol / L) normaldir.

Ağızdan glikoz tolerans testi. Bu test nadiren gebelik sırasında diyabet tanısı koymak için kullanılır. En azından sekiz saat veya gece boyunca hızlı kaldıktan sonra bir kan örneği alınacaktır. Daha sonra şekerli bir solüsyon içeceksiniz ve kan şekeri seviyeniz iki saat sonra tekrar ölçülecektir. 140 mg / dL’den (7.8 mmol / L) daha düşük bir kan şekeri seviyesi normaldir.

140-199 mg / dL (7.8 – 11.0 mmol / L) arasında bir kan şekeri seviyesi prediyabet olarak kabul edilir. Buna bazen bozuk glukoz toleransı (IGT) denir. 200 mg / dL (11.1 mmol / L) veya daha yüksek bir kan şekeri seviyesi diabetes mellitus gösterebilir.

Kan şeker seviyeniz normalse, doktorunuz üç yılda bir tarama testi önerebilir. Prediyabetiniz varsa daha fazla test gerekebilir. Örneğin, doktorunuz diyabet için ek risk faktörlerine sahipseniz muhtemelen yılda en az bir kez açlık kan şekeri, A1C, toplam kolesterol, HDL kolestrol, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol ve trigliserid miktarını kontrol etmelidir.

Prediyabetiniz varsa, sağlıklı yaşam tarzı seçimleriniz, kan şekeri seviyenizi normale döndürmenize veya en azından 2. tip şeker hastalığında görülen seviyelere doğru yükselmesini önlemenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bazı insanlar kilo vermelerine rağmen tip 2 şeker hastalığına ilerleyecektir. Prediyabetin tip 2 diyabetten ilerlemesini önlemeye yönelik öneriler şunları içerir:

Sağlıklı besinler yemek. Az yağlı ve kalorili, lif bakımından yüksek gıdaları seçin. Meyvelere, sebzelere ve tahıllara odaklanın. Tadından veya beslenmeden ödün vermeden hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için çeşitli çaba harcayın.

Bu diyet tipine Akdeniz tarzı bir diyet denilebilir.

Daha fazla fiziksel aktivite elde etmek. Haftanın en günlerinde 30 ila 60 dakika boyunca ılımlı fiziksel aktiviteyi hedefleyin. Biraz egzersiz yapmadan iki günden fazla geçmesine izin vermeyin.

Günlük canlı bir yürüyüş yapın. Bisikletini sür. Yüzmek turlar. Uzun bir egzersize uyamıyorsanız, gün boyunca yayılmış daha küçük oturumlara ayırın.

Amerikan Diyabet Derneği ayrıca, halter kaldırıcı gibi haftada iki kez direnç eğitimini önermektedir.

Gerektiği gibi ilaçlar almak. Bazen oral diyabet ilaçları metformin (Glükofaj), şeker hastalığı riski yüksek iseniz doktorunuz tarafından tavsiye edilebilir. Buna vücut kütle indeksi 35 yaşın üstündeki insanlar, 60 yaşın altındaki kişiler ve gebelik diyabet öyküsü olan kadınlar da dahildir.

Ve diyabetin önlenmesine yardımcı olmamasına rağmen, kolesterolü kontrol altına almak için kullanılan ilaçlar ve yüksek tansiyon da gerektiğinde reçete edilebilir.

Çay tarifi tarifi, krom, koenzim Q10, ginseng, glukomannan, guar zamkı, gimnema, magnezyum, dikenli armut kaktüsü, soya ve stevia dahil olmak üzere birçok alternatif terapi, tip 2 diyabetin tedavisinde veya önlenmesinde olası yollar olarak lanse edilmiştir. Bu maddelerden bazıları erken denemelerde umudunu göstermiş olmakla birlikte, bu alternatif tedavilerin herhangi birinin etkili olduğuna dair kesin bir kanıt bulunmamaktadır.

Prediyabetin tedavisinde veya önlenmesinde diyet takviyeleri veya diğer alternatif terapiler düşünüyorsanız, doktorunuza danışın. Belirli alternatif terapilerin artı ve eksilerini tartmak için size yardımcı olabilir.

Sağlıklı yaşam tarzı seçimleri, şeker hastalığının ailenizde gerçekleşmesine rağmen, prediyabetin ve tip 2 diyabetin ilerlemesini önlemenize yardımcı olabilir.

Tedavi edebilecek ya da prediyabetin tersine çevrilebileceği aynı yaşam tarzı değişiklikleri de durumu önlemeye yardımcı olur.

Doktorunu ziyaret et