Prematüre ventriküler kasılmalar (pvcs) testleri ve tanı

Doktorunuz prematüre ventriküler kasılmalara sahip olduğunuzdan şüphelenirse, bir elektrokardiyogramınız (EKG) olabilir. Bu test, fazladan atımları algılayabilir, kalıplarını ve kaynaklarını belirleyebilir ve yatan herhangi bir kalp hastalığına yakalanabilir.

Prematüre ventriküler kasılmalarınızın sıklığı ve zamanlamasına bağlı olarak, farklı EKG test seçenekleri mevcuttur.

Nadir prematüre ventriküler kasılmalara maruz kalırsanız, standart bir EKG yapılmakta olan kısa süre içerisinde saptanamayabilirler. Bu gibi durumlarda, herhangi bir anormal ritim yakalamak için 24 saat ya da daha uzun süre taşınabilir bir izleme cihazı kullanmanız gerekebilir. Taşınabilir EKG’lerin yaygın türleri şunlardır

Olay kaydedici. Bu taşınabilir elektrokardiyogram cihazı, kalbinizin aktivitesini evde izlemek için cebinizde taşınabilir veya kemer veya omuz askısına takılabilir.

Elektrokardiyogram

Belirtiler hissettiğinizde bir düğmeye basarsınız ve kısa bir EKG şerit kaydı yapılır. Bu, doktorunuzun belirtileriniz sırasında kalp ritmini görmesini sağlar.

Holter monitör veya olay kaydedici, prematüre ventriküler kasılmaların şeklini belirlemenize yardımcı olabilir. Sıralı olarak üçten fazla prematüre ventriküler atım görülmesi, ventriküler taşikardi olarak adlandırılır ve semptomlara neden olabilir ve ciddi kalp hastalığının bir işareti olabilir.

Egzersiz stres EKG. Bu tanı testi, bir koşu bandında yürürken veya bir egzersiz bisikleti pedal çevirirken kalbinizin elektrik faaliyetini kaydetmek için elektrokardiyografi kullanır. Prematüre ventriküler kasılmalarınızın önemini belirlemenize yardımcı olabilir.

Bir egzersiz testi sırasında prematüre vuruşlar yok olduğunda veya azalırsa, genellikle zararsız sayılırlar. Öte yandan egzersiz ekstra vuruşlar kışkırtarsa, ciddi kalp ritmi problemleri riski yüksek olabilir.