Primer lateral skleroz (pl) testleri ve tanı

Primer lateral skleroz (PLS) tanısını doğrulayan tek bir test yok. Aslında, hastalık çoklu skleroz ve ALS gibi diğer nörolojik hastalıkların belirti ve semptomlarını taklit edebildiğinden, doktorunuz diğer hastalıkları ekarte etmek için birkaç test isteyebilir.

Doktorunuz tıbbi geçmişi ve aile öyküsünü dikkatli bir şekilde kayıt ettikten ve nörolojik bir muayene gerçekleştirdikten sonra aşağıdaki testleri sipariş edebilir

Manyetik rezonans görüntüleme (MRI). Beyninizdeki veya omurganızdaki bir MR veya diğer görüntüleme testleri, sinir hücresi dejenerasyon bulguları ortaya çıkarabilir.

Doktorunuz, yapısal anomaliler, multipl skleroz veya omurilik tümörleri gibi semptomlarınızın diğer nedenlerini aramak için bir MRI da sipariş verebilir.

Elektromiyogram (EMG). Bir EMG sırasında doktorunuz cildinize çeşitli kaslara bir iğne elektrotu yerleştirir. Test kaslarınızın sözleşmelerinde ve dinlenme saatlerinde yaptıkları elektriksel aktiviteyi değerlendirir.

Bu test, PLS ve ALS’yi ayırt etmeye yardımcı olabilecek alt motor nöronların tutulumunu ölçebilir.

Diğer hastalıklar göz ardı edildiğinde, doktorunuz PLS için bir ön tanı yapabilir.

Bazen doktorlar teşhis koymadan önce 3-4 yıl beklemektedir, çünkü erken amyotrofik lateral skleroz (ALS) birkaç yıl sonra ek belirtiler ortaya çıkana kadar PLS’e benzeyebilir. PLS teşhisi doğrulanmadan üç ila dört yıl önce tekrar elektromiyografi testi için geri dönmeniz istenecektir.