Probenesid ve kolşisin

Probenesid ve kolşisin için kullanır

Terapötik Sınıf: Antigout

Probenesid ve probestenid, vücuttan ekstra ürik asit çıkarılarak gut ataklarını önlemeye yardımcı olur. Probenesid ve kolşisindeki kolşisin de gut ataklarını önlemeye yardımcı olur. Kolşisin, gut ataklarını hafifletmek için de kullanılabilmesine rağmen, bu kombinasyon tıbbının içerdiğinden daha fazla miktarda kolşisin gerektirir. Probenesit ve kolşisin kombinasyonu gut iyileştirmez. Probenecid ve kolşisin, gut ataklarını önlemeye, ancak almaya devam etmeniz sürece yardımcı olacaktır.

Probenesid ve kolşisin kullanmadan önce

Probenecid ve kolşisin kombinasyonu sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Probenesid ve kolşisin için aşağıdakiler düşünülmelidir

Probenesid ve kolşisin ya da diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bu kombinasyon tıbbı üzerine yapılan çalışmalar sadece erişkin hastalarda yapılmıştır ve çocuklarda kullanımı hakkında spesifik bir bilgi yoktur.

Yaşlılar özellikle kolşisin etkilerine karşı hassastırlar. Bu, tedavi sırasında yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir.

Yaşlılarda probenezid kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Probenesid ve kolşisin’in doğru kullanımı

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Probenecid ve kolşisin kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aşağıdaki tıbbın herhangi biriyle probenezid ve kolşisin kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Aşağıdaki tıbbın herhangi biriyle probenezid ve kolşisin kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Aşağıdaki tıbbın herhangi biriyle birlikte probenesid ve kolşisin kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Probenesid ve kolşisin aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye, aldığınız diğer ilaçların bazılarını değiştirmeye veya yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında size özel talimatlar vermeye karar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı probenezid ve kolşisenin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Probenesid ve kolşisin karnınızı rahatsız ettiyse, yemek ile alınabilir. Bu işe yaramazsa, bir antasid alınabilir. Mide rahatsızlığı (mide bulantısı, kusma, iştahsızlık veya mide ağrısı) devam ederse, doktorunuza danışın.

Probenesidi ve kolşisin’i sadece doktorunuzun talimatlarına uyarak uygulayın. Daha fazlasını almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha sık almayın. Bu kombinasyon tıbbındaki kolşisin, aşırı miktarda alınırsa ciddi yan etkilere neden olabilir.

Probenesid ve kolşisin kullanmaya başladıktan sonra, bir süre gut ataklar oluşmaya devam edebilir. Bununla birlikte, eğer düzenli olarak doktorunuz tarafından yönlendirilen probenecid ve kolşisin kullanırsanız, saldırılar giderek daha az sıklıkta ve daha az acı verecektir. Birkaç ay boyunca probenesit ve kolşisin kullandıktan sonra, tamamen durabilirler.

Probenesid ve kolşisin gut ataklarını önlemeye yardımcı olur, ancak zaten başlamış bir saldırıyı hafifletmez. Gut ataklarında başka bir ilaç kullansanız bile, probenesid ve kolşisin almayı sürdürürsünüz.

Probenesid ve kolşisin kullanmaya ilk başladığınızda, böbreklerdeki ürik asit miktarı büyük oranda artar. Bu, bazı insanlarda böbrek taşlarına veya diğer böbrek sorunlarına neden olabilir. Bunu önlemeye yardımcı olmak için, doktorunuz her gün en az 10-12 tam bardak (her biri 8 ons) sıvı içmenizi veya idrardan daha az asit elde etmek için başka bir ilaç almanızı isteyebilir. Doktorunuzun talimatlarını çok dikkatli takip etmeniz önemlidir.

Probenesid ve kolşisin dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece probenesid ve kolşisinin ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Probenecid ve kolşisin bir doz özledim, en kısa sürede al. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Probenesid ve Kolşisin Kullanırken Önlemler

Doktorunuz probenecid ve kolşisin kullanırken ilerlemenizi düzenli ziyaretlerde kontrol etmelidir.

Herhangi bir tıbbi test yapmadan önce, sorumlu kişiye probenesid ve kolşisin kullandığınızı söyleyin. Bazı testlerin sonuçları, probenezid veya kolşisinden etkilenecektir.

Diyabetik hastalar için

Aspelin veya diğer salisilatların alınması, bu kombinasyon tıbbında probenezidin etkilerini azaltabilir. Bu, aldığınız aspirin veya diğer salisilatın doza ve ne sıklıkta kullanacağınıza bağlı olacaktır. Ayrıca, büyük miktarda alkollü içki içmek mide problemleri olasılığını artırabilir ve kanınızdaki ürik asit miktarını artırabilir. Bu nedenle, önce doktorunuza danışmadıysanız, probenesid ve kolşisin kullanırken aspirin veya başka salisilatlar veya alkollü içecekler içmeyin.

Günde 4 tablet veya daha fazla probenesid ve kolşisin alan hastalar için

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Probenesid ve kolşisin Yan Etkiler

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi N Sınıflandırılmamış

Probenesid ve Kolşisin (kolşisin / probenesid)

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

WADA Sınıfı WADA Anti-Doping Sınıflandırması

Gut Arthritis prednizon, triamsinolon, deksametazon, betametazon, dekadron, kortizon, Deltasone, probenesid, Celestone, Kenalog-40, Sterapred, Kenalog-10, Dexasone, Celestone Soluspan, sulfinpyrazone, kolşisin / probenesid, Benemid, Dexpak Taperpak, Sterapred DS, Aristospan

 Veya benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için Probenecid ve Colchicine destek grubuna katılın.