Proktit

Proktit

Proktit nedir?

Proktit nedir ?; Proktitin sebebi nedir? Proktitin belirtileri nelerdir? Proktit nasıl teşhis edilir ?; Proktit nasıl tedavi edilir ?; Yemek, Beslenme ve Beslenme; Proktit tedavi edilmezse? Proktit önlenebilir mi ?; Unutulmaması Gereken Hususlar;

Proktit rektumun astarının iltihaplanması, anüse yol açan kalın bağırsağın alt kısmıdır. Geniş bağırsak ve anüs gastrointestinal sistemin bir parçasıdır. GI yolu, ağızdan anüse kadar uzun büküm tüpüne katılan içi boş organların bir dizisidir. GI yolundaki kasların hareketi, hormonların ve enzimlerin salınımı ile birlikte, gıdanın sindirilmesini sağlar. Proktit ile, rektal mukoza adı verilen rektal astarın iltihabı rahatsızdır ve bazen ağrılıdır. Bu durum diğer semptomların yanı sıra rektumdan kanama veya müköz deşarj olmasına neden olabilir.

Proktitin akut veya ani ve kısa süreli ve kronik veya uzun süreli hastalıklar gibi birçok nedeni vardır. Sebepler arasında şunlar bulunur:

Proktitin Nedenleri?

Tenesmus – bağırsak hareketi rahatsızlığı ve sık sık dürtüsü – proktitin en yaygın semptomlarından biridir. Diğer belirtiler arasında şunlar olabilir:

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD’ler). Bir kişi anal seks alırken geçirilebilecek CYBH proktitin ortak bir nedeni. Proktite neden olabilen yaygın STD enfeksiyonları, gonore, klamidya, sifiliz ve uçukları içerir. Herpes kaynaklı proktit, aynı zamanda HIV virüsü ile enfekte olan insanlarda şiddetli olabilir .; CYBH dışı enfeksiyonlar. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da proktit yol açabilir. Salmonella ve Shigella, proktite neden olabilecek gıda kaynaklı bakterilere örnektir. Streptokokkal proktit, bazen boğaz ağrısı olan çocuklarda görülür .; Anorektal travma. Proktit, bazı entaremlerde kimyasal maddeler de dahil olmak üzere anal seks veya rektuma cisim veya zararlı madde sokulması nedeniyle rektum ve anüs içeren anorektal bölgeye travma neden olabilir; Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı. Enflamatuar bağırsak hastalığının (IBD) -ülceratif kolit ve Crohn hastalığı – iki şekli proktit oluşturabilir. Ülseratif kolit, bağırsağın kalın bağırsağın ve rektumun iç astarında tahrişe ve ülsere neden olur. Crohn hastalığı genellikle ileum ya da kolon olarak adlandırılan alt ince bağırsakta tahrişe neden olur, ancak GI yolunun herhangi bir bölümünü etkileyebilir; Radyasyon tedavisi. Pelvik alanı hedef alan radyoterapi alan kişiler proktit geliştirebilirler. Risk altındaki kişilere örnek olarak rektal, yumurtalık veya prostat kanseri olan ve bu bölgelere yönelik radyasyon tedavisi gören insanlar verilebilir. Genellikle rektal kanama olan radyasyon proktitinin belirtileri, radyasyon tedavisine başlandıktan 6 hafta sonra veya tamamlandıktan sonra 9 aydan daha uzun sürecektir; Antibiyotikler. Bazı insanlarda antibiyotik kullanımı proktit ile ilişkili olabilir. Enfeksiyona neden olan bakterileri öldürmek istemekle birlikte, antibiyotikler GI yolundaki sağlıksız veya komensal bakterileri de öldürebilir. Komensal bakteri kaybı, Clostridium difficile olarak bilinen diğer zararlı bakterilerin kolon ve rektumda enfeksiyona neden olmasına izin verebilir.

Kanlı barsak hareketleri; rektal kanama; Rektal dolgunluk hissi; Anal veya rektal ağrı; Kramp halinde karın ağrısı; Mukus veya pus rektal deşarj; Ishal veya gevşek veya sıvı taburelerin sıkça geçişi

Proktit teşhisi için, bir sağlık uzmanı eksiksiz bir tıbbi geçmişi alacak ve fizik muayene yapacaktır. Sağlık hizmeti sunucusu, hastaya semptomlar, mevcut ve geçmiş tıbbi koşullar, aile geçmişi ve STD kaynaklı proktit riskini artıran cinsel davranış hakkında bilgi isteyecektir. Fiziksel muayene, hastanın vital bulguları, karın muayenesi ve rektal muayene ile ilgili bir değerlendirmeyi içerecektir.

Hastanın fizik muayene, semptomları ve diğer tıbbi bilgilere dayanarak, doktor hangi laboratuar testlerine ve teşhis testlerine ihtiyaç olduğunu belirleyecektir. Laboratuvar testleri, kan kaybı veya enfeksiyon için değerlendirilecek tam kan sayımı, hastalığa neden olabilecek bakteri izole etmek ve tanımlamak için dışkı testleri ve STD taraması gibi kan testlerini içerebilir. Doktor ayrıca aşağıdaki teşhis testlerinden birini de kullanabilir

Rektal kültür. Hastalığa neden olabilecek organizmaları izole eden ve tanımlayan testlerde kullanılabilecek bir numune elde etmek için makattan pamuklu çubuk yerleştirilir; Anoskopi. Bu test, anal kanal ve alt rektumu anüs olarak adlandırılan özel bir aletle anüs açarak incelemenize izin verir; Esnek sigmoidoskopi ve kolonoskopi. Bu testler Crohn hastalığının teşhisine yardımcı olur. Testler benzer ancak kolonoskopi tüm kolon ve rektumun görüntülenmesi için kullanılırken esnek sigmoidoskopi sadece alt kolon ve rektumun görüntülenmesi için kullanılır. Her iki test için de, bir sağlık uzmanı testten önce evde izlemeye yönelik yazılı barsak hazırlama talimatları sağlayacaktır. Kişinin testten 1-3 gün önce açık bir sıvı diyet izlemesi istenebilir. Testten önceki gece laksatif gerekebilir. Testten yaklaşık bir saat önce ve yaklaşık iki saat önce bir veya daha fazla enemaya ihtiyaç duyulabilir.

Proktitin tedavisi, sebebine bağlıdır. Tedavinin amacı iltihaplanmayı azaltmak, semptomları kontrol altına almak ve varsa enfeksiyonu ortadan kaldırmaktır. Proktitin nedenini ve tedavinin en iyi seyrini yalnızca bir doktor belirleyebilir. Doğru tıbbi yardım ile proktit başarıyla tedavi edilebilir.

Şiddetli kanama ve anemi-alyuvar hücrelerinin normalden daha az veya daha küçük olması, yani vücut hücrelerine daha az oksijen taşınması anlamına gelen bir durum; Apseler-enfeksiyondan kaynaklanan ağrılı, şişkin, tıkan alanlar; Bağırsak astarında ülser; Fistüller-vücudun iki parçası arasındaki anormal bağlantılar

Laboratuvar testleri, bir STD veya STD olmayan bir enfeksiyonun varlığını doğrularsa, ilaç, bulunan enfeksiyon türüne göre reçetelenir. Bakterileri öldürmek için antibiyotikler reçete edilir; Virüsleri tedavi etmek için antiviral ilaçlar reçete edilir. Bazı STD virüsleri ortadan kaldırılamaz, ancak antiviraller semptomlarını kontrol edebilir.

Antibiyotik kullanımı proktit tetikliyorsa, doktor bağırsaklarda gelişen zararlı bakterileri yok etmek için tasarlanmış farklı bir antibiyotik önerebilir.

Proktit, anorektal travmadan kaynaklanıyorsa, iltihaplanmaya neden olan aktivite durdurulmalıdır. İyileşme genellikle 4-6 hafta içinde gerçekleşir. Doktor, ishal önleme ilaçları ve ağrı giderme için kullanılan aspirin ve ibuprofen gibi tezgah üstü ilaçları tavsiye edebilir.

Radyasyon proktitinin tedavisi semptomlara dayanır. Ara sıra kanama veya tenesmus gibi hafif semptomlara neden olan radyasyon proktiti, tedavi olmadan iyileşebilir. Sürekli veya şiddetli kanamalı insanlar için, kanama ve iltihabı durdurmak için termal tedavi kullanılabilir. Termal tedavi, esnek sigmoidoskopi veya kolonoskopi sırasında yapılır ve rektal astarı bir ısı probu, elektrik akımı veya lazer ile hedefler. Argon plazma koagülasyonu, radyasyon proktitinde kanamayı kontrol etmek için kullanılan en yaygın termal tedavi yöntemidir. Birçok durumda, birkaç tedavi gereklidir. Radyasyon proktiti nedeniyle oluşan bir darlıktan (rektumun daralması) kaynaklanan obstrüksiyon, hafif vakalarda dışkı yumuşatıcılarıyla tedavi edilebilir. Daha dar darlıkları olan insanlarda dar alanın genişlemesi için genişleme gerekebilir. 5-ASA olarak bilinen sükralfat veya 5-aminosalisilik asit veya kortikosteroid enema da ağrıyı azaltmak ve radyasyon proktitinden kaynaklanan iltihabı azaltmak için etkinlikleri sınırlı olsa da kullanılabilir.

Proktitin belirtileri nelerdir?

Ülseratif kolit veya Crohn hastalığı gibi kronik bir İBH proktite neden olduğunda, tedavi iltihaplanmayı azaltmaya, semptomları kontrol altına almaya ve insanın semptom içermediği bir dönemi tetiklemeyi ve remisyonu sürdürmeyi amaçlar. Tedavi hastalığın derecesine ve ciddiyetine bağlıdır.

Anti-inflamasyon ilaçları. Hafif proktit, çoğunlukla fitil veya enema gibi topikal mesalamin ile etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

İBH ve proktitli bazı insanlar, 5-ASA fitilleri veya enema’lar ile rektum tedavisine tolerans gösterebilir veya tamamlanamayabilir. Bu insanlar için doktor, tek başına veya rektal terapi ile birlikte oral ilaçlar reçete edebilir. Proktit için yaygın olarak kullanılan ağızdan ilaçlar salisilat içerir. Bunlara, Asacol, Dipentum veya Pentasa gibi sülfasalazin veya mesalamin içeren ilaçlar dahildir. Oral sülfasalazin veya mesalamin içeren ilaçların oral yolla verilmesinin olası yan etkileri mide bulantısı, kusma, mide ekşimesi, diyare ve baş ağrısıdır. Kanamada azalma da dahil olmak üzere semptomlarda iyileşme, birkaç gün içinde ortaya çıkabilir, ancak tam iyileşme 4 ila 6 hafta arasında terapi gerektirir.

Kortizon veya steroidler. Kortikosteroid olarak da adlandırılan bu ilaçlar, iltihaplanmayı azaltmada etkilidir. Prednizon ve budesonid, bu gruptaki iki ilacın genel isimleridir. Proktit için kortikosteroidler hap, fitil veya lavman biçiminde alınabilir. Belirtiler en kötü halindeyken, kortikosteroidler genellikle büyük bir dozla reçete edilir. Ardından, semptomlar kontrol edildikten sonra dozaj yavaş yavaş azaltılır. Kortikosteroidler, enfeksiyon ve osteoporoza karşı daha yatkınlık veya kemiklerin zayıflaması gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.

Bağışıklık sistemi baskılayıcıları. İmmünsüpresif ilaçlar denilen bağışıklık sistemini bastıran ilaçlar da proktit tedavisinde kullanılır. En sık reçetelenen ilaç 6-mercaptopurin veya ilgili bir ilacın azatioprinidir. İmmünsüpresif ilaçlar, iltihaplanmaya katkıda bulunan bağışıklık tepkisini bloke ederek çalışırlar. Bu ilaçlar bulantı, kusma ve diyare gibi yan etkilere neden olabilir ve kişinin enfeksiyona karşı direncini düşürebilir. Bazı hastalar kortikosteroidlerin ve bağışıklık bastırıcı ilaçların bir kombinasyonu ile tedavi edilir. Bazı çalışmalar, bağışıklık bastırıcı ilaçların kortikosteroidlerin etkinliğini artırabileceğini önermektedir.

Infliximab (Remicade). Araştırmacılar, tümör nekroz faktörü (TNF) olarak adlandırılan bağışıklık sistemi tarafından üretilen bir proteinin yüksek seviyelerinin Crohn hastalığında bulunduğunu bulmuşlardır. Infliximab, vücudun iltihap tepkisini engellemek için TNF maddelerine bağlanan bir grup ilaçtan ilkidir. ABD Gıda ve İlaç İdaresi, standart tedavilere (mesalamin maddeleri, kortikosteroidler, immünosüpresif ilaçlar) cevap vermeyen orta ila şiddetli Crohn hastalığının tedavisi için ve açık drenajlı fistüllerin tedavisinde kullanılan ilaçları onayladı. İlaç ayrıca Crohn hastalığına yakalanan kişilere proktit ile birlikte verilir. Bazı çalışmalar, infliximab’ın immünosupresif ilaçların etkinliğini artırabileceğini önermektedir.

Bakteriyel enfeksiyon ülseratif kolit veya Crohn hastalığının alevlenmesiyle oluşabilir. Antibiyotikler IBD ve proktit hastalarında alevlenmeyi tedavi etmek için de kullanılabilir.

IBD’nin tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi, sağlık bilgisi olan Ülserlere Bağlı Kolit ve Crohn Hastalığı’nda sunulmaktadır.

İshal veya gevşek veya sıvı taburelerin sık sık geçişi olduğunda bol miktarda sıvı içilmesi önemlidir.

Yağlı, lif bakımından yüksek veya tatlı olan kafein ve gıdalardan kaçınma ishal belirtilerini azaltabilir. Bazı insanlar ayrıca diyare halindeyken veya sonrasında laktozu (süt ve süt ürünlerinde bulunan şeker) sindirmekte sorun yaşarlar. Laktozu sütten daha az olan yoğurt, genellikle daha iyi tolere edilir. Aktif, canlı bakteri kültürlerine sahip olan yoğurt, insanlara ishalden daha çabuk iyileşmelerine yardımcı olabilir.

İshal belirtileri düzelirse muz, sade pirinç, haşlanmış patates, ekmek kızartması, krakerler, pişmiş havuç ve pişmemiş tavuk derisi veya yağ içermeyen diyetlere yumuşak, yumuşak yiyecekler eklenebilir. İshal durursa, tolere edildiğinde normal bir diyet sürdürülebilir.

Proktit nasıl teşhis edilir?

Proktit rektumun astarının iltihaplanması, anüse yol açan kalın bağırsağın alt kısmı; Proktitin yaygın nedenleri cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD), STD dışı enfeksiyonlar, anorektal travma, ülseratif kolit ve Crohn hastalığı, radyasyon terapisi ve antibiyotik kullanımıdır; Proktitin tedavisi nedene bağlıdır, tedavinin amacı iltihaplanmayı azaltmak, semptomları kontrol etmek ve mevcutsa enfeksiyonu ortadan kaldırmaktır .; Doğru tıbbi yardım ile proktit başarıyla tedavi edilebilir .; Enfeksiyon proktitle birlikte görülürse antibiyotikler bakteri öldürmek için kullanılabilir ve antiviral ilaçlar viral enfeksiyonları tedavi edebilir .; Anal seks alan insanlar eşlerinin prezervatif kullanmalarıyla STD ile ilişkili proktitten kaçınılabilirler; Anorektal travma proktite neden olursa, enflamasyonu tetikleyen aktiviteyi durdurmak çoğu zaman iltihaplanmayı durdurur ve tekrarlamayı önler .; Bazı proctitis nedenleri her zaman engellenemez, ancak semptomları bir doktor tarafından tedavi edilebilir.

Tedavi edilmeyen veya tedaviye cevap vermeyen proktit, aşağıdakileri içeren komplikasyonlara neden olabilir:

Proktit nasıl tedavi edilir?

Anal seks alan insanlar eşlerinin prezervatif kullanmalarıyla STD ile ilişkili proktitten kaçınılabilir. Anorektal travma proktite neden olursa, enflamasyonu tetikleyen aktiviteyi durdurmak çoğunlukla iltihaplanmayı durdurur ve tekrarlamayı önler.

Proktitin diğer nedenleri her zaman engellenemez. Bununla birlikte, belirtileri bir doktor tarafından tedavi edilebilir.

Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü) ve diğer hükümet bileşenleri), birçok hastalık ve koşula ilişkin araştırmalar yürütür ve destekler.

Nedir bunlar ve sizin için doğru mudur ?; Klinik araştırmanın bir parçasıdır ve tüm tıbbi gelişmelerin kalbinde yer almaktadır. Hastalığı önlemek, tespit etmek veya tedavi etmek için yeni yollara bakın. Araştırmacılar aynı zamanda, kronik hastalıkları olan kişilerin yaşam kalitesini yükseltmek gibi bakımın diğer yönlerine bakmak için de kullanmaktadırlar. Sizin için doğru olup olmadığını öğrenin.

Yemek, Beslenme ve Beslenme

Ne var açık? Şu anda açık olan ve işe alım olanakları www.ClinicalTrials adresinde görülebilir.

Proktit tedavi edilmezse ne olacak?

Bu bilgi, ilaçlarla ve öngörülen hallerde tedavi ettikleri koşullarla ilgili içerikler içerebilir. Hazırlandığında, bu içerik mevcut en güncel bilgileri içermektedir. Güncellemeler veya herhangi bir ilaçla ilgili sorularınız için 1-888-INFOernment (1-888-463-6332) no’lu ABD Gıda ve İlaç İdaresi ile temasa geçin veya wwwernment adresini ziyaret edin. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

USernment herhangi bir ticari ürünü veya şirketi onaylamaz veya onaylamaz. Bu belgede görünen ticari, tescilli veya şirket adları, sağlanan bilgiler bağlamında gerekli görüldükleri için kullanılır. Bir ürün belirtilmemişse, ihmal ürünün yetersiz olduğuna işaret etmez veya ima eder.

Proktit önlenebilir mi?

Unutulmaması Gereken Hususlar

Onlar teşekkür etmek istiyor; Brooks Cash, M.D. ve Lindsay Jones, M.D., Ulusal Deniz Kuvvetleri Tıp Merkezi

Ekim 2011