Sarsıntı sonrası sendrom

Sarsıntı sonrası sendrom, konvülsiyona neden olan yaralanmadan sonra haftalarca, bazen de aylarca süren, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi çeşitli belirtilerin bulunduğu son derece karmaşık bir rahatsızlıktır.

Sarsıntı hafif bir travmatik beyin hasarıdır, genellikle kafaya darbe sonrası meydana gelir. Beynin sarsılması veya sarsıntı sonrası sendrom tanısı için bilinç kaybı gerekmez. Aslında, sarsıntı sonrası sendrom riski ilk hasarın şiddeti ile ilişkili görünmemektedir.

Çoğu durumda, sarsıntı sonrası sendrom belirtileri ilk yedi – 10 gün içinde ortaya çıkar ve üç ay içinde geçer ancak bir ya da daha fazla sürebilir.

Sarsıntı sonrası sendrom tedavileri spesifik semptomların hafifletilmesine yöneliktir.

Sancı öncesi semptomlar şunları içerir:

Bir sarsıntıdan sonra oluşan baş ağrısı değişebilir ve gerilim tipi baş ağrısı veya migren gibi hissedilebilir. Bununla birlikte, çoğu, baş yaralanmasıyla aynı zamanda meydana gelen bir boyun yaralanması ile ilişkili olabilen gerilim tipi baş ağrısıdır.

Bazı durumlarda, hafif bir travmatik beyin hasarı sonrasında insanlar davranış veya duygusal değişiklikler yaşarlar. Aile üyeleri, kişinin daha sinirli, şüpheli, tartışmacı veya inatçı olduklarını fark edebilir.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Ne yapabilirsin

Karışıklığı veya amnezi oluşturacak kadar şiddetli bir kafa travması geçirirseniz – bilinç kaybetmediysen bile, bir doktora görünün.

Eğer bir spor oynuyorken bir sarsıntı meydana gelirse oyuna geri dönme. Yaralanmalarınızı kötüleştireceğiniz riski ortadan kaldırmak için tıbbi yardım isteyin.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Bazı uzmanlar, sarsıntı sonrası semptomların beynin yapısal hasarından veya beyin sarsıntısına neden olan etkiden kaynaklanan nörotransmitter sistemlerinin bozulmasından kaynaklandığına inanıyorlar.

Baş ağrısı

Başkaları, depresyon, kaygı veya travma sonrası stres bozukluğu tanısı konanlarda sıklıkla karşılaşılan baş ağrısı, baş dönmesi ve uyku sorunları ile benzerlik gösteren sarsıntı sonrası semptomların psikolojik faktörlerle ilişkili olduğuna inanmaktadır.

Hafıza ve düşünce problemleri

Çoğu durumda beyin travmasının hem fizyolojik etkileri hem de bu etkilere duygusal tepkiler semptomların gelişiminde rol oynar.

Depresyon ve kaygı

Araştırmacılar, beyin sancıları yaşayan bazı insanlarda sarsıntı sonrası semptomlar görülürken neden diğerleri belirtilmediğini belirlememişlerdir. Yaralanmanın ciddiyeti ile sarsıntı sonrası kalıcı belirtilerin ortaya çıkma ihtimali arasında kanıtlanmış bir korelasyon mevcut değildir.

Kafa travmalarından kaçınma

Sarsıntı sonrası sendromun gelişimi için risk faktörleri şunları içerir:

Bir acil oda doktoru sıklıkla ilk sarsıntı teşhisini yapar. Taburcu olduktan sonra, aile doktorunuzdan veya pratisyen hekiminizden bakım isteyebilirsiniz.

Beyin ve sinir sistemi hastalıkları (nörolog) veya beyin rehabilitasyon uzmanı (fiziyatrist) konusunda uzmanlaşmış bir doktora başvurabilir.

Bir uzmana danıştınız, randevunuz için iyi hazırlanmış olmak iyi bir fikirdir. İşte size randevunuza hazırlanmanıza ve doktorunuzdan ne bekleyeceğinize dair bazı bilgiler.

Soruların bir listesini hazırlamak, randevunuzdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir. Vaka incelemesinin bitmesi durumunda, sorularınızı en önemli sorundan en azından önemli olanlarına listeleyin.

Sarsıntı sonrası sendrom için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Doktorunuza sormak için hazırladığınız sorulara ek olarak, randevu sırasında tereddüt etmeyin.

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Onlara cevap vermeye hazır olmak, daha fazla vakit geçirmeyi düşündüğünüz noktaların üzerinden geçmek için zaman ayırabilir. Doktorunuz sorabilir

Sarkmadan sonra sendromunuz olduğunu ispatlayacak tek bir test yok.

Doktorunuz semptomlarınıza neden olabilecek diğer olası problemleri kontrol etmek için beyninizi taramasını isteyebilir. Beyin anormalliklerini saptamak için bilgisayarlı tomografi (BT) taraması veya manyetik rezonans görüntüleme (MR) yapılabilir.

Baş dönmesi çok yaşıyorsanız, kulak burun boğaz şikayetlerinde uzmanlaşmış bir doktora yönlendirilmiş olabilirsiniz.

Belirtilerinizde anksiyete veya depresyon varsa veya bellek veya problem çözme ile ilgili sorun yaşıyorsanız, bir psikolog veya psikiyatriste yönlendirme yapılabilir.

Sarsıntı sonrası sendrom için özel bir tedavi yoktur. Bunun yerine, doktorunuz yaşadığınız bireysel belirtileri tedavi edecektir. Belirtilerin türleri ve sıklıkları her insana özgüdür.

Bazı antidepresanlar da dahil olmak üzere migren veya gerilim baş ağrısı için yaygın olarak kullanılan ilaçlar, bu tip baş ağrısı sarsıntı sonrası sendrom ile ilişkili olduğunda etkili gibi görünmektedir.

Örnekler arasında

Amitriptilin. Bu ilaç, posttravmatik yaralanmalara yanı sıra, sarsıntı öncesi, sersemlik ve depresyon gibi sarsıntı sonrası sendromla sıkça görülen semptomlar için yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Amitriptilin, migren tipi baş ağrılarını tedavi etmek için propranolol (Inderal, Innopran XL) ile kombine edilebilir.

Bazı kişilerde migreni ve gerginlik tipi baş ağrılarını tedavi etmede kullanılan diğer ajanlar da yararlı olabilir.

Reçetesiz satılan ve reçeteli ağrı kesicilerinin aşırı kullanımı, sarsıntı sonrası baş ağrılarına katkıda bulunabilir.

Hafif travmatik beyin hasarından sonra bilişsel sorunların tedavisinde şu an için hiçbir ilaç önerilmemektedir. Zihinsel sorunlarınız varsa, yaralanmadan sonra haftalarca, aylarca kendi başlarına kendiliğinden hareket ettikleri için, sarsıntı sonrası sendrom için zaman en iyi terapi olabilir.

Bilişsel terapinin belirli biçimleri, hafıza açıkları ve dikkat becerileri etrafında çalışmak için bir cep takvimi, elektronik düzenleyici veya diğer teknikler konusunda eğitim veren odaklanmış rehabilitasyon da dahil olmak üzere yararlı olabilir. Gevşeme terapisi de yardımcı olabilir.

Sarsıntı sonrası sendrom semptomları, etkilenen kişi semptomlarının nedeni olduğunu ve muhtemelen zamanla gelişeceğini öğrendikten sonra düzelir. Bozukluğa ilişkin eğitim bir kişinin korkularını hafifletebilir ve huzur sağlanmasına yardımcı olabilir.

Bir sarsıntıdan sonra yeni veya artan depresyon veya endişe yaşıyorsanız, bazı tedavi seçenekleri şunları içerir:

Sarsıntı sonrası sendromu önlemenin bilinen tek yolu, başta yaralanmanın önüne geçmektir.

Her olası duruma hazırlanamamış olsanız da, baş yaralanmalarının ortak nedenlerinden kaçınmak için bazı ipuçları verilmiştir

Doktorunu ziyaret et