Seçenek 2

Seçenek 2 için kullanır

Terapötik Sınıf: Kontraseptif Progestin

Farmakolojik Sınıf: Progestin

Hiçbir kontraseptif yöntem% 100 etkili değildir. Ameliyatın steril olması veya seks yapmaması gibi doğum kontrol yöntemleri daha etkilidir. Bu ilaç normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Doktorunuzla doğum kontrolüne ilişkin seçeneklerinizi tartışın.

Plan B®, 17 yaş ve üzeri kadınlar için reçetesiz ilaç olarak satılmaktadır ve yalnızca 17 yaşından küçük kadınlar için doktor reçetesi ile kullanılabilir. Plan B®, Rahat Erişim, Sorumluluk Sahibi Eğitim (CARE) programı adı verilen özel bir dağıtım programı kapsamında mevcuttur. Plan B One-Step®, doğurganlık potansiyeline sahip herhangi bir kadın için reçetesiz ilaç olarak mevcuttur.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, ergenlik çağındaki kadınlarda levonorgestrel’in kullanımını sınırlayacak pediate özgü problemleri göstermedi. Bu ilaç, genç kadınlarda doğum kontrolü için kullanılabilir, ancak menstruasyon başlamadan önce önerilmemektedir.

Seçenek 2’yi Kullanmadan Önce

Geriatrik popülasyonda yaşın levonorgestrel ile olan etkileri arasındaki ilişki üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Bu ilaç, yaşlı kadınlarda kullanım için endike değildir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Bu bölüm, levonorgestrel içeren bazı ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Seçenek 2’ye özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı aynen doktorunuzun talimatlarına uygun olarak kullanın veya pakette verilen talimatlara uyun. Bu ilaç arada sırada acil doğum kontrolü için kullanılır. Normal doğum kontrol yönteminizi değiştirmemelisiniz. Bu ilacı aylık döneminiz boyunca istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Bu ilaç bir hasta bilgi broşürüyle birlikte gelir. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Plan B®, 17 yaş ve üzeri kadınlar için reçetesiz ilaç olarak satılmaktadır ve yalnızca 17 yaşından küçük kadınlar için doktor reçetesi ile kullanılabilir. Plan B One-Step®, doğurganlık potansiyeline sahip herhangi bir kadın için reçetesiz ilaç olarak mevcuttur.

Bu ilacı aldıktan sonra 2 saat içinde kusarsanız hemen doktorunuzu arayın. Doktorunuz sizin için başka bir tablet reçete edebilir.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Levonorgestrel’in Doğru Kullanımı

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuzun bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından ve istenmeyen etkilere neden olmadığından emin olmanız için sizi mutlaka kontrol etmesi çok önemlidir.

Hamileliği önlemek için bu ilacı kullanıyor olsanız bile, hamile iken bu ilacı kullanmanın doğmamış bebeğe zarar verebileceğini bilmelisiniz. Doktorunuz, hamile olmadığınızdan emin olmak için bu ilacı kullanmaya başlamadan önce size bir gebelik testi yapabilir. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilacı aldıktan 3-5 hafta sonra ciddi alt abdominal veya karın ağrınız varsa doktorunuzu hemen arayın. Ektopik hamilelik olarak adlandırılan uterusun (rahmi) dışında bir gebelik yaşayabilirsiniz. Ektopik hamilelik ciddi ve yaşamı tehdit eden bir durum olabilir. Ayrıca gelecekte hamile kalmanızı zorlaştıran sorunlara neden olabilir.

Bu ilacı aldıktan sonra birkaç günlüğüne kan bulaştırabilirsiniz. Kanama 1 haftadan daha uzun süre devam ederse hemen doktorunuza danışın.

Bu ilaç, önümüzdeki aylık döneminizi birkaç gün içinde beklenenden daha erken yapabilir. Bu ilacı aldıktan sonraki sonraki döneminiz 1 haftadan daha uzun sürerse, hamilelik testi için hemen doktorunuza danışın.

Bu ilaç sizi HIV / AIDS veya diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korumak için kullanılamaz. Eğer bu sizin için bir endişe ise, doktorunuzla konuşun.

Bu ilacı kullanırken doğum kontrol hapları ya da yama gibi normal doğum kontrol yönteminiz de çalışmayabilir. Bu ilacı kullandıktan sonra, iki doğum kontrol şekli kullanmanız gerekir. Bu ilacı kullandığınız aylık dönemde seks yaptığınız diğer zamanlarda doğum kontrol haplarını veya prezervatif, diyafram veya kontraseptif köpük veya jöle gibi başka bir doğum kontrol şekli ile birlikte yamalayın.

Seçenek 2’yi Kullanırken Önlemler

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (örneğin St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Seçenek 2 Yan Etkiler

Seçenek 2 (levonorgestrel)

Kullanılabilirlik Rx / OTC Rx ve / veya OTC

Gebelik Kategorisi X Gebelikte kullanılmaz

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Acil kontrasepsiyon levonorgestrel, Plan B, Plan B Bir adım, etinil estradiol / levonorgestrel, ella, ulipristal, Preven EC, Sonraki Choice

 Veya benzer ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla bağlantı kurmak için Seçenek 2 destek grubuna katılın.