Sıkışmış sinir tedavileri ve ilaçlar

Sıkışan sinir için en sık önerilen tedavi, etkilenen bölge için dinlenmektir. Doktorunuz sizden kompresyona neden olan veya ağırlaştıran herhangi bir faaliyeti durdurmanızı isteyecektir.

Sıkışan sinirin konumuna bağlı olarak, bölgeyi hareketsiz kılmak için bir splint veya parantez gerekebilir. Karpal tünel sendromunuz varsa, doktorunuz gece boyunca olduğu kadar gece boyunca da splint giymenizi tavsiye edebilir çünkü bilekler esnasında sıkışır ve sıklıkla uzar.

Fiziksel bir terapist, sinir üzerindeki baskıyı hafifletmek için etkilenen bölgedeki kasları güçlendiren ve uzatan egzersizleri öğretebilir. Ayrıca, siniri ağırlaştıran etkinlikler için değişiklikler önerebilir.

İbuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) veya naproksen (Aleve) gibi nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar (NSAİİ), ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur ve sinir çevresinde iltihaplanmayı hafifletir.

Fizik Tedavi

İlaçlar

Ağızdan veya enjeksiyon yoluyla verilen kortikosteroidler, ağrı ve iltihaplanmayı en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Sıkışan sinir konservatif tedavilerle birkaç hafta sonra birkaç ay sonra düzelmezse, doktorunuz sinirden baskı yapmak için cerrahi önerebilir. Ameliyat şekli sıkışmış sinirin konumuna bağlı olarak değişir.

Ameliyat

Ameliyat, örneğin omurgada fıtıklaşmış bir diskin bir bölümünü veya kemiğini çıkarmayı veya sinirin bilekten geçmesi için daha fazla alana izin vermek için karpal ligamanın kesilmesini gerektirebilir.