sinir sıkışması

Kemikler, kıkırdak, kaslar veya tendonlar gibi çevre dokular tarafından bir sinire çok fazla basınç uygulandığında sıkışmış bir sinir oluşur. Bu basınç sinirin işlevini bozar, ağrıya, karıncalanmaya, uyuşukluğa veya zayıflığa neden olur.

Vücudunuzdaki birkaç bölgede sıkışmış bir sinir meydana gelebilir. Örneğin alt omurganızda fıtıklaşmış bir disk, sinir kökü üzerine baskı uygulayarak bacağınızın arkasına yayılan ağrıya neden olabilir. Aynı şekilde, bilekinizdeki sıkışmış bir sinir, elinizde ve parmaklarınızda (karpal tünel sendromu) ağrıya ve uyuşukluğa neden olabilir.

Dinlenme ve diğer konservatif tedavilerle, çoğu insan sıkışmış bir sinirden birkaç gün veya hafta içinde iyileşir. Bazen, sıkışmış bir sinirden ağrıyı hafifletmek için ameliyat gerekir.

Sıkışan sinir belirtileri ve semptomları şunları içerir:

Uyuşturulmuş sinirle ilgili problemler, uyurken daha kötü olabilir.

Sıkışan bir sinirin belirtileri ve belirtileri birkaç gün sürerse ve dinlenme ve tezgah üstü ağrı kesiciler gibi kendine bakım önlemlerine yanıt vermiyorsa doktorunuza danışın.

Çevreleyen dokular tarafından bir sinire çok fazla basınç (kompresyon) uygulandığında sıkışmış sinir oluşur.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Ne yapabilirsin

Bazı durumlarda, bu doku bir sinir kökü sıkıştıran herniated spinal disk durumunda olduğu gibi kemik veya kıkırdak olabilir. Diğer vakalarda kas veya tendonlar duruma neden olabilir.

Karpal tünel sendromu söz konusu olduğunda, çeşitli dokular, karpal tünelin medyan sinirinin sıkıştırılmasından sorumlu olabilir; bunlara tünel içinde şişmiş tendon kılıfları, tünelin daralmasına neden olan genişleyen kemik veya kalınlaşmış ve dejenerasyona uğramış bağlar dahildir.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Bir dizi koşul, dokunun bir sinir veya sinirleri sıkıştırmasına neden olabilir;

Fizik Tedavi

Bu basınç sinirin iltihabına neden olur ve sinirin işlevini bozar. Bir sinir sadece kısa bir süre sıkışırsa, genellikle kalıcı hasar yoktur. Basınca cevap verildiğinde, sinir fonksiyonu normale döner. Bununla birlikte, basınç devam ederse, kronik ağrı ve kalıcı sinir hasarı meydana gelebilir.

İlaçlar

Aşağıdaki faktörler sıkışmış bir sinirle karşılaşma riskinizi artırabilir

Ameliyat

Diğer risk faktörleri arasında

İlk önce aile doktorunuzu veya genel pratisyeninizi göreceksiniz.

Tartışacak çok şey var çünkü randevunuza hazırlanmak iyi bir fikirdir. İşte size randevunuza hazırlanmanıza ve doktorunuzdan ne bekleyeceğinize dair bazı bilgiler.

Doktorunuzla olan zamanınız sınırlıdır, bu nedenle bir soru listesi hazırlamak, zamanınızı birlikte değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Şüphelenilen bir sıkıştırılmış sinir için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Doktorunuza sormak için hazırladığınız sorulara ek olarak, randevu sırasında tereddüt etmeyin.

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Bunlar şunları içerebilir:

Doktorunuz belirtilerinizi soracak ve fizik muayene yapacaktır.

Doktorunuz sıkışmış bir sinirden şüpheleniyorsa, bazı testlerden geçebilirsiniz. Bu testler aşağıdakileri içerebilir:

Sinir iletim çalışması. Bu test, elektrik sinir uyarılarını ölçerek kaslarınız ve sinirlerinizde çalışır. Bir uzman elektrotları cildinize yerleştirir. Çalışma, sinirden küçük bir akım geçtiğinde sinir sinyallerindeki elektrik uyarılarını ölçüyor.

Test sonuçları, doktorunuza hasarlanmış bir sinir olup olmadığınızı söyler.

Elektromiyografi. Bir EMG sırasında doktorunuz cildinize çeşitli kaslara bir iğne elektrotu yerleştirir. Test kaslarınızın sözleşmelerinde ve dinlenme saatlerinde yaptıkları elektriksel aktiviteyi değerlendirir.

Kaslara giden sinirlerde hasar varsa test sonuçları doktorunuza bildirir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRI). Bu test, vücudunuzun ayrıntılı görüşlerini birden fazla düzlemde üretmek için güçlü bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanıyor.

Doktorunuz sinir kökü sıkışması olduğundan şüphelenirse bu test kullanılabilir.

Sıkışan sinir için en sık önerilen tedavi, etkilenen bölge için dinlenmektir. Doktorunuz sizden kompresyona neden olan veya ağırlaştıran herhangi bir faaliyeti durdurmanızı isteyecektir.

Sıkışan sinirin konumuna bağlı olarak, bölgeyi hareketsiz kılmak için bir splint veya parantez gerekebilir. Karpal tünel sendromunuz varsa, doktorunuz gece boyunca olduğu kadar gece boyunca da splint giymenizi tavsiye edebilir çünkü bilekler esnasında sıkışır ve sıklıkla uzar.

Fiziksel bir terapist, sinir üzerindeki baskıyı hafifletmek için etkilenen bölgedeki kasları güçlendiren ve uzatan egzersizleri öğretebilir. Ayrıca, siniri ağırlaştıran etkinlikler için değişiklikler önerebilir.

İbuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) veya naproksen (Aleve) gibi nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar (NSAİİ), ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur ve sinir çevresinde iltihaplanmayı hafifletir.

Ağızdan veya enjeksiyon yoluyla verilen kortikosteroidler, ağrı ve iltihaplanmayı en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Sıkışan sinir konservatif tedavilerle birkaç hafta sonra birkaç ay sonra düzelmezse, doktorunuz sinirden baskı yapmak için cerrahi önerebilir. Ameliyat şekli sıkışmış sinirin konumuna bağlı olarak değişir.

Ameliyat, örneğin omurgada fıtıklaşmış bir diskin bir bölümünü veya kemiğini çıkarmayı veya sinirin bilekten geçmesi için daha fazla alana izin vermek için karpal ligamanın kesilmesini gerektirebilir.

Aşağıdaki önlemler, sıkışmış bir sinirin önlenmesine yardımcı olabilir

Doktorunu ziyaret et